Magnesy w kuchni

Jako dziecko całymi godzinami potrafiłem bawić się magnesem, fascynowały mnie jego właściwości i tak już pozostało. Nie będę więc ukrywał darzę magnes sympatią.

Ale choć magnes to coś tak fajnego, że ach..., jego zastosowanie w mieszkaniu nie jest wielkie. Oczywiście, w odbiornikach radiowych i telewizyjnych, w magnetofonach i gramofonach, w telefonach i silnikach elektrycznych działanie pola magnetycznego jest wykorzystywane, ale to nie to. samo. Elektromagnesy to nie magnesy trwałe, a magnesy trwałe nie zostały jeszcze zmobilizowane do powszechnej służby mieszkaniowej. Wykorzystywanie magnesu do poszukiwania zagubionej igły, zamki magnetyczne do szaf i szafek, magnetyczne mydelniczki  wszystko to nie może jeszcze satysfakcjonować, bo nie wyczerpuje możliwości wykorzystania magnesów. Są one znacznie większe, trzeba je tylko dostrzec. Ba  trzeba tylko... To już wynalazczość.

Najłatwiej dostępne są zamki magnetyczne sprzedawane w sklepach  drobiazgów. Są to magnesy dobre: mocne i trwałe, a także tanie. W zamki takie warto wyposażyć wszystkie szafy i szafki oraz regały. Wyeliminuje się wtedy klucze, które nie wiedzieć czemu tkwią na stałe w drzwiach i drzwiczkach. Dekoracyjnie to nie Wygląda, a bezpieczne też nie jest  ileż to razy dochodzi do bolesnych z nimi kolizji. Z szafek kuchennych starszego typu zamki magnetyczne pozwalają usunąć zamki kulkowe, niefunkcjonalne, zmuszające do trzaskania drzwiczkami przy zamykaniu.

Przy zabudowywaniu ścian kuchennych zamki magnetyczne można wykorzystać do przytrzymywania różnego rodzaju osłon lub klap. W opisanych w tej książce projektach urządzenia kuchni klapy zasłaniające schowki nad wiszącymi szafkami utrzymywane są właśnie za pomocą zamków magnetycznych. Jest to sposób wygodny, wypraktykowany, zdał egzamin. Klapy zdejmuje się bardzo łatwo  wystarczy pociągnąć za uchwyt; zakładając je trzeba włożyć klapę na swoje miejsce i lekko docisnąć. Instalując zamki magnetyczne, trzeba tylko pamiętać o tym, że magnes trzyma mocno wtedy gdy zwora, przylegająca do blach obudowy magnesu, jest odrywana   magnes trzyma znacznie słabiej, gdy zwora jest zsuwana.

Blachy obudowy magnesu można powiększyć, nawet dwukrotnie w stosunku do wielkości płytki magnesu  jeśli zaś potrzeba, można wykonać długą szynę z wieloma magnesami . Materiałem musi być blacha z miękkiej stali, najlepiej ze stali transformatorowej. Jeśli taką szynę z magnesami przymocuje się do boku szafki wiszącej albo do deski umocowanej pod szafkami wiszącymi, może ona służyć jako miejsce stałego przechowywania różnego rodzaju drobnych przedmiotów, które łatwo się zawieruszają. Na takiej szynie można wieszać nie tylko szpilki, igły i naparstki, ale również kluczyki do walizek i klucze do piwnicy, korkociąg i otwieracze do kapsli, nożyczki, a nawet sporej wielkości noże kuchenne. Takie uchwyty magnetyczne można instalować we wnętrzach szafek: na bokach, na drzwiczkach.

Magnesy można również wykorzystać do zbudowania uchwytów magnetycznych na szczotki i pasty do czyszczenia obuwia . Pudełka, byle metalowe, trzymają się bardzo dobrze; do szczotek należy przykręcić z wory to oczywiste.

Pomysł ten nie jest taki głupi, na jaki Wygląda. Mocując szynę z magnesami pod półką w szafce ze zlewozmywakiem, zyskuje się wolne miejsce na półce lub na dnie szafki, a wykorzystuje miejsce, którego w inny sposób wykorzystać się nie da. To pierwsze. A po drugie: eliminuje się tym sposobem możliwość brudzenia innych przedmiotów oraz wnętrza szafki przez nasycone pastami szczotki do obuwia. W sumie to drobiazg, ale pożyteczny i każdy przyzna, że dowcipnie obmyślany. Ceńmy dowcipne pomysły.

Na dwu płytkach magnetycznych złączonych ze sobą w jedną kostkę można zawiesić pod półką na ścianie  lampę. Zworą będzie krążek stalowej rury  może nim być plasterek odcięty od rury do stawiania rusztowań. Stalowe osłony magnesów nie mogą mieć oczywiście krawędzi prostych, lecz wklęsłe, o takim promieniu łuku, aby zwory przylegały dokładnie .

Zamocowanie lampy na magnesach jest pewne, magnesy trzymają mocno, a jednocześnie pozwalają przekręcać lampę i zmieniać kierunek oświetlenia. Takiej lampy, mocowanej na magnesach, można używać jako lampy przenośnej  trzeba tylko w kilku miejscach w pokoju lub kuchni wmontować uchwyty magnetyczne i wyposażyć lampę w odpowiedniej długości przewód, aby łatwo było sięgnąć do najbliższego gniazdka w ścianie. Jest to rozwiązanie wygodne.